logo
Windows
Windows
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

101 Oyun Kuralları - Okey 101 Oynama

Ana SayfaHaberlerDoğukan tarafından 11 Temmuz 2019, Perşembe günü eklendi.
Çokİndir Teknoloji 101 Oyun Kuralları - Okey 101 Oynama
Okey 101 Kuralları öğrenme. Okey Yüzbir Oynamayı Öğren ve Bedava Oyna.
101 Oyun Kuralları - Okey 101 Oynama

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Oyunun kendine has puanlama sisteminin yanı sıra cezaları da bulunmaktadır. Bu neden yüzünden klasik okeye göre daha eğlenceli olan 101 okey pek çok birey tarafından tercih edilmektedir.

101 Okey Oyunu nasıl oynanır?
Her oyuncu, el sonunda ıstakasında en az sayıda ve rakam değerleri toplamı en küçük değerde olacak şekilde taş kalmasını sağlamak ister. Çünkü el sonunda ıstakanızda kalan taşların rakam değerleri toplamı size ceza olarak yazılır. Istakadanızdaki taşların azalmasını, per oluşturan taşlarınızı yere açarak veya çift oluşturan perlerinizi çift alanına açarak sağlayabilirsiniz. Veya diğer oyuncuların yere açtıkları perlere işleme yaparak, ıstakanızdaki taşları azaltabilirsiniz. Yere per açabilmenin, çift alanına çift açabilmenin veya yerdeki önceden açılan taşlara işleme yapabilmenin koşulları vardır.

- Sıra size geldiğinde, soldan veya yerden taş çekiyordunuz. Yüz bir okey oyununda yerden taş çekin. Hemen soldan taş çekme alışkanlığını bırakın. Soldan çekebilmenin koşulları var.

- Aynı renkli taşlardaki 12 13 1 dizilişi per olarak kabul edilmiyor.

- Gösterge gösterme yoktur. - Herkese 21 taş dağıtılır. Ele başlayacak kişiye 22 taş dağıtılır. ( okeyde 14 taş, ele başlayacak kişiye 15 taş dağıtılıyor )

- Okeyde, elinizdeki taşların tamamının per olmasını sağladıktan sonra, artan bir taşı yerdeki göstergenin üzerine bırakıp eli siz kazanıyordunuz. 101 okeyde, göstergenin üstüne taş atma diye bir şey yoktur. Yerde, çekilecek taş kalmamışsa, sıra kendisinde olan oyuncu yana taş attığı anda el biter. Veya sıra kendisinde olan oyuncunun ıstakasında 1 taş kalmışsa, bu taşı yana attığı anda el biter.

101 Okey Oyna Kuralları Puanlama ve Stratejileri

101 Okey Puanlaması
Oyuncuların 101 okey puanlamasında cezalar üzerinden hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü oyun sırasında alınan her ceza otomatik olarak puanlarda olumsuz bir etki yaratmaktadır. Puanlama için etkili olan en bariz hatalardan biri yanlış taş açılımı yapmaktır. Oyuncuların taşlarını açabilmeleri için en az 101 puanlarının olması gerekmektedir. Ya da beş çift ile ilk açılımlar gerçekleştirilmelidir. Aksi halde ortaya dizilen taşların geri toplanması gerekecektir.

Geri toplama işlemi ise ceza alınması sonucunu getirmektedir. Bu neden yüzünden kullanıcılar puanlamada rakiplerinin gerisine düşebilmektedir. Puanlama sistemi ile oyunu galip bitirebilmek için bireylerin oyun kurallarına hakim olmaları şarttır. Böylece oyuncular en az cezayı alarak istekalarındaki taşları ortaya serip, 101 okey oyununun galibi olabilmektedir.

Oyun Esnasındaki Cezalar:
- Yere açtığınız perleri ıstakanıza geri toplamanız durumunda 101 puan ceza yersiniz.

- Yana attığınız taş, yere önceden açılan herhangi bir per satırına işleyebilecek bir taş ise, 101 puan ceza yersiniz. Daha önceden seri veya çift açmadığınızdan işlek olan taşı yere işleyemezsiniz. Bu taşı yana da atmamalısınız. Veya önceden seri çift açtınız. Yana taş atmadan önce işler olan taşları işlemeli veya işleme yapmayacaksanız yana atacağınız taşın işler olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

101 Okey İndir Android ve iOS

Cikcik 101 - 101 Okey PC

İlginizi Çekebilir